Започваме направо със съвет номер 5, от 8 – те съвета за по – добра On Page оптимизация.
- 5. Пренареждайте заглавието си
При големите сайтове или онлайн магазини е нормално да се изброяват категории и подкатегории в заглавието. Това е добре до един момент, тъй като много често се среща конфигурация, която изглежда по следния начин:
- Кокошарника на Пешо I Топ продукти I Кутии с яйца I кутии с яйца по 20 бройки от Пешо
В този случай не само, че всеки акцент в края на заглавието изглежда много сходен с този в началото, а и най – важните и уникални думи в страницата остават някакси в дъното.
Ако имаме една структура като горната е по – добре да я напишем така:
- кутии с яйца по 20 бройки I Кутии с яйца I Топ продукти I Кокошарника на Пешо
Това е въпрос на полезност при търсенето, също така изследванията показват, че първите няколко думи в заглавието са най – важните ( в повечето случай това са първите две ).
Това е относително лесна промяна, която поставя най – важните думи в началото, където им е мястото. По този начин повишавате благоприятното влияние за качествения рейтинг на думите при търсене ( CTR ).
- 6. Добавяйте директни препратки към продуктите
В сайтовете с огромен брой страници, до 1000 да речем 🙂 „ статичната” структура е невъзможна, дори немислима. За това естественият подход, който ще следваме е йерархична структура „canonical“.
Добро влияние оказва, ако пътят към даден продукт е добре пояснен и посочен, както за търсещите роботи така и за потребителите, защото в противен случай ,може много важни страници от сайта Ви да останат с ниско класиране или изобщо да не бъдат индексирани. Едно от решенията е да дръпнете най – продаваните неща на главните страници и да сложите препратки към тях – това на практика ще рефлектира на структурата и ще добавя свежи връзки там, където е нужно.
Поставянето на „ най – търсените” или „ 10 – те най – продавани” на началната Ви страница ще спомогне за доброто индексиране и на вътрешните страници. Но все пак не бива да се прекалява (там също има някой ограничения, в максимума на линковете).
- 7. Пренаписване на вътрешните хиперлинк текстове – anchor text
В много сайтове се среща, вътрешни връзки дори основни навигационни, да са зададени със загадъчни или жаргонни етикети (това не е добре).
пример: Ако искате вашата страница да се класира добре в категория „ детско облекло” не слагайте следния етикет на бутона „ облекло К -12” (k – 12 е модел на продукта или размер) това е лош сигнал за търсещите машини, а и най – вероятно потребителите няма да откриват много смисъл в него.
Вашият вътрешен хиперлинк текст ( anchor text ) трябва да отговаря на ключовите думи, на които залагате най – много, а те от своя страна трябва да отговарят на търсенето.
Използвайки етикети, хората ги разбират и не е нужно те да бъдат специфично уточнявани.
- 8. Премахнете връзките с най – ниска значимост.
Има една стара поговорка при копирайтинга – кажете това, което трябва с възможно най-малко думи. Когато сте готови да пишете, се опитайте да кажете половината от това с максимално повече думи.
Същото важи и за вътрешните връзки. Ако повечето от вашите входящи връзки отвеждат към главната страница, то тогава структурата на вашия сайт е най – голямият фактор за проследяването на връзките към вътрешните страници.
Нормално е да искате всичко да е свързано към всичко, но ако това се превърне в приоритет, ефектът би бил нулев. Съвсем естествено е ако имате 200 линка на началната страница, търсачките да ви вземат за ферма за съдържание.
Намерете препратките на главната страница, които са с най – нисък приоритет или такива, на които посетителите никога не са кликали ( за да проверите това можете да ползвате приложението за click-mapping Crazy Egg ) и ги премахнете.
Фокусирането към свежите препратки е един много добър метод да се повиши рейтингът на най – важните Ви страници.
За финал нека отбележим, че изграждането на качествени връзки е много важно. Коригирането на съдържнието на вътрешната страница ( On – Page ) в повечето случаи е в пъти по – лесно и дава бързи резултати. Във всички случай е забранено да се пренебрегва при изграждането на вашата SEO стратегия 🙂
Tags: On Page оптимизация